František Reichentál - ››ARBEIT MACHT FREI‹‹
Pred pár dňami som do zbierky získal 5 kresieb Františka Reichentála. Predchádzajúci majiteľ ich dokázal získať priamo z Izraela a som mu za to veľmi vďačný.
››ARBEIT MACHT FREI‹‹
Táto viazaná zbierka kresieb je hotovým umeleckým peklom. Úlohou tejto zbierky nie je šírenie krásy, či vyvolávanie polemiky. Diela ktoré táto strohá zbierka ukrýva majú jediný zmysel. Tým zmyslom je NEZABUDNÚŤ.
Nikdy nezabudnúť na neľudské zverstvá, aké boli páchané na nás ĽUĎOCH inými ľuďmi počas najhoršieho vojnového konfliktu v dejinách ľudstva. Zverstvá sa diali aj pred, aj po. No rozsah a miera hrôz akých sa človek uchýlil v službách fašizmu a nacizmu je samostatnou kapitolou našich dejín. V posledných rokoch však musíme dodať, že ešte nemusí ísť o definitívny koniec, týmto hrôzam...
Vraždili nás komunistov, homosexuálov, židov, cigáňov, slovanov... ľudí s duševným či telesným postihnutím, ľudí inej viery, presvedčenia, či inej rasy. A to cielene a nemilosrdne.
Zbierka ››ARBEIT MACHT FREI‹‹ je popri litografickej zbierke od Leo Hassa ďalším veľmi vzácnym a mimoriadne neobvyklým kúskom v mojej zbierke. Túto zbierku som vyhľadával neúspešne niekoľko rokov. Keď som dostal možnosť získať ju, bolo to ako „zázrak“. Neuveríte, ale zbierka bola v ponuke iba súčasťou jej 5 originálnych kresieb, ktoré samotná zbierka reprodukcií prezentovala...
Život zberateľa prináša pri veľkej trpezlivosti a nadšení neuveriteľné zážitky. Bol som nadšený a zbierku s 5 pôvodnými kresbami som jednoducho musel získať do svojej zbierky. Od prvého momentu som vedel, že ich nechcem uzavrieť medzi ostatné diela do depozitu. Tieto diela musia byť videné čo najväčším možným počtom ľudí. Oslovil som vedenie Slovenského národného múzea s bezodplatnou ponukou dlhodobého zapožičania týchto diel. Ich miesto určite je v priestoroch ako Múzeum holokaustu v Seredi a podobne. Uvidíme, ako to nakoniec dopadne a či sa moja predstava naplní.
Zbierka reprodukcií obsahuje celkovo 16 kresieb od Františka Reichentála. Bola vydaná v Bratislave už počas 1946 roku. Knihu vydal Ústredný sväz židovských náb. obcí na Slovensku v Bratislave v 5000 exemplároch. 1000 exemplárov je číslovaných a umelcom signovaných.
››ARBEIT MACHT FREI‹‹
Zasiahli ich...., i gardisti a nyilaši (redakcia: členovia Strany šípových krížov) im pomohli – sosbierať a vagónovať ich. Vystúpili živé mrtvoly.... väčšiu ich časť oslobodil plyn... tí práceschopní šli do baráku. Apel na udržovanie disciplíny, robota na utužovanie svalov –ich denné zamestnanie. Výsluch na zábavu. Malá likvidácia iba jeden spôsob skoncovania, mohol si si voliť i drót. Dve epopeje hrdinstva: Varšava a povstanie a predsa len opäť pohromade.
Strašné to zábery zo židovského života fašistickej perzekúcie. I evakuácia, o ktorej by si bol myslel, že značí koniec útrap gniaveného národa, znamenala iba osobitný úsek židovskej tragédie štyridsiatich rokov.
Tým, čo týmto hrôzam podľahli, stavia tu majster Reichentál večný pomník. Pre nás, ktorí sme to prežili, sú tieto zábery smutnou reminiscenciou, ktorá nás pripútava k hrubej realite dravého života. Tým však, čo to neskúsili a najmä budúcim generáciam nech hlásajú neuveriteľnú pravdu: aj heslo „Arbeit macht frei“ môže byť krytom pre nacistami vypestovanú ľudskú beštialitu. Všetci však vyvoďme z nich jedine možnú konzekvenciu: Nikdy viac! - VOJTECH WINTERSTEIN
Vlado

























